Raportid ja uuringud e-hääletamise kohta

OSCE/ODIHR vaatlusraportid

Pärast e-hääletamise kasutuselevõtmist on Demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo (OSCE/ODIHR) käinud Riigikogu valimisi vaatlemas käinud neli korda.

 

Uuringud ja analüüsid e-hääletamisest

Tartu Ülikooli ja Vabariigi Valimiskomisjoni koostöös on valminud kogumik, milles on käsitletud selliseid teemasid nagu e-hääletamise levimine Eesti valijaskonnas, e-hääletamise mustrid ning e-hääletamise ühiskondlik ja poliitiline mõju.

Vabariigi Valimiskomisjoni ja Euroopa Ülikooli Instituudi (Firenze) koostöös valminud uuring e-hääletamisest 2005 kui 2011 valimistel. Vabariigi Valimiskomisjoni, Euroopa Nõukogu ja Euroopa Ülikooli Instituudi koostöös on valminud kaks uuringut e-hääletamisest.

 

Seminarid, infopäevad ja arutelud

2018 aasta mais toimus arutelu teemal e-hääletamisest nutiseadmes. Miks seda on vaja, kuidas tehniliselt realiseerida, missugused on peamised ohud ehk kas nutiseadmest hääletamine on turvaline? Samuti vaagiti, kui palju on neid, kes juba praegu arvutit enam ei kasuta ning kas valimiste pidulikkus kaob lõplikult, kui kodanikukohuse täitmine muutub lihtsamaks?

2015 aasta jaanuaris toimus seminar, kus võeti kokku 2005-2014 uuringud.

2005. aasta oktoobris toimunud kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel rakendati esmakordselt Internetis hääletamist. Raport annab ülevaate 2003. a alanud e-hääletamise projekti ettevalmistamisest ja läbiviimisest ning käsitleb e-hääletamise sotsiaalteaduslikke aspekte.