Valimised.ee pealeht

Print

COVID-19 ja valimised

Valimised on võimalik läbi viia turvaliselt kõigi jaoks, kui peame ühiselt kinni riiklikest kokkulepetest. Kõige värskema info piirangute kohta leiab COVID-19 kriisi veebilehelt.

Valimisjaoskondades kehtivad samad reeglid nagu ülejäänud avalikus ruumis.

 

Ohutusnõuded jaoskonnas hääletamisel

Pilt
Koroona kaitse piktogrammid

Selleks, et valimised toimuksid turvaliselt nii valijate kui ka jaoskonna töötajate jaoks, peaks olema valmis:

  • kandma hääletusruumis maski, 
  • hoidma teistega vahet,
  • desinfitseerima käsi,
  • võimalusel lubama eakad järjekorras ette,
  • võimalusel käima jaoskonnas enne valimispäeva.

Haigusnähtudega valimisjaoskonda kohale tulla ei tohi!

Temaatilised viited

COVID-19 kriisi veebileht

 

Isolatsioonis, lähikontaktne või nakatunud?

Kui oled tulnud reisilt riigist, mille puhul nõutakse 10-päevast eneseisolatsiooni või oled puutunud kokku koroonahaige inimesega või oled ise COVID-19 diagnoosi saanud, siis ei tohi sa valimisjaoskonda kohale hääletama tulla. Isolatsioonist lahkumine pole lubatud, aga valimisõigus peab olema tagatud kõigile hääletamisõiguslikele inimestele.

Hääletamiseks on sellisel juhul kolm võimalust:

1. Elektrooniline hääletamine 

  • E-hääletamine toimub 11. – 16. oktoobrini 2021.
  • E-hääletada saab arvutis, sisestades ID-kaardi ID-kaardi lugejasse või arvuti ja mobiil-ID abil.
  • Turvaliseks ja sujuvaks e-hääletamiseks kontrolli eelnevalt oma ID-kaardi tarkvara, arvuti operatsioonisüsteemi ja viirusetõrjetarkvara uuendusi.
  • Valijarakenduse saad alla laadida valimiste veebi avalehelt e-hääletamise perioodil.

2. Kodus hääletamine

Kodus hääletamine tähendab seda, et valija ei saa teatud põhjustel (näiteks tervislikel) valimisjaoskonda tulla ja tellib valimiskasti enda püsivasse elukohta. Näiteks kui valija on Lasnamäe elanik ja isoleerub kodus ning tellib valimiskasti sinna, on tegu kodus hääletamisega. Kui valija viibib isolatsioonis Lasnamäel mõnel muul aadressil kui oma kodus, nimetatakse seda ikkagi kodus hääletamiseks, sest valija viibib oma valimisringkonnas.

Kodus hääletamine toimub valimisnädala reedest pühapäevani ehk 15. – 17. oktoobrini 2021. Suulise taotluse selleks saab esitada omavalitsuse määratud telefoninumbril reedel ja laupäeval ajavahemikus kell 12.00 kuni 20.00 ning pühapäeval kell 9.00 kuni 14.00.

Pärast taotluse esitamist võtab hääletamise korraldaja valijaga ise ühendust ning lepib kokku hääletamise aja ja juhendab selle läbiviimise osas.

Temaatilised viited

Valdade ja linnade kontaktid

3. Asukohas hääletamine

Asukohas hääletamine tähendab seda, et valija ei saa teatud põhjustel (näiteks tervislikel) valimisjaoskonda tulla ja tellib valimiskasti enda viibimiskohta. Asukohas hääletamine toimub juhul, kui valija tellib valimiskasti aadressile väljaspool oma valimisringkonda. Näiteks kui valija on rahvastikuregistri järgi Lasnamäe elanik, aga isoleerub maakodus Kuusalus ning tellib valimiskasti sinna, nimetatakse seda asukohas hääletamiseks.

Asukohas hääletamine toimub valimisnädala esmaspäevast neljapäevani ehk 11. – 14. oktoobrini 2021. Hääletamine toimub ajavahemikus kell 9.00 kuni kell 20.00. Viimane aeg omavalitsusele vabas vormis asukohas hääletamise kirjaliku taotluse esitamiseks on 14. oktoober kell 14.00.

Pärast taotluse esitamist võtab hääletamise korraldaja valijaga ise ühendust ning lepib kokku hääletamise aja ja juhendab selle läbiviimise osas.

Temaatilised viited

Valdade ja linnade kontaktid