E-hääletamise toimingud on vaadeldavad ja kontrollitavad

20.03.2019


Vastuseks meedias kõlanud väidetele kinnitab riigi valimisteenistus (RVT), et e-hääletamise toimingud on vaadeldavad ja kontrollitavad.

E-hääletamise vaatlemine algab koolitusprogrammiga, kus selgitatakse osalistele kõiki üksikasju ja tehnilisi detaile. Vaatlejad saavad kõiki olulisi protseduure jälgida ning osaleda hääletamistulemuste kindlakstegemisel nii valimispäeva õhtul kui ka teist korda esmaspäeval tervikluse kontrollil. 

E-hääletamise vaatlemine nõuab teatud eelteadmisi ja seetõttu ongi koolitused toimunud alates esimestest e-hääletamisest 2005. aastal. Ka eelolevate Euroopa Parlamendi valimiste eel on kõik huvilised, kes soovivad süsteemi toimimisest aru saada oodatud alates 22. aprillist e-hääletamise vaatlejate koolitusele. Koolitus algab kell 15 ja see toimub RVT majas Toompea 1. Selleks tuleb anda oma osalemissoovist teada riigi valimisteenistusele.

Lisaks vaatlejatele kontrollivad e-hääletamise toiminguid ka sõltumatud infosüsteemide audiitorid, häälte töötlemise ja kokkulugemise korrektsus on matemaatiliselt kontrollitav.