Vabariigi Valimiskomisjon: e-hääletamine toimub

06.09.2017


Vabariigi Valimiskomisjoni (VVK) tänasel koosolekul kuulati eksperte ning otsustati, et e-hääletamine toimub kohalikel valimistel seadusepäraselt ja plaanikohaselt.

Eile andis Riigi Infosüsteemide Amet (RIA) avalikkusele teada ID-kaardi võimalikust turvariskist, mis puudutab alates 2014. aasta oktoobrist välja antud kaarte.  Vabariigi Valimiskomisjon pidi seetõttu seadusest tulenevalt otsustama, kas e-hääletamise läbiviimine on turvaline.

“Peamine argument e-hääletamisega seaduse järgi edasi minna on fakt, et ühtegi reaalset turvaauku leitud ei ole, kogu ID-kaardi kiipi puudutav on hüpoteetiline,” sõnas  Vabariigi Valimiskomisjoni esimees Meelis Eerik. “Teiseks meie otsuse aluseks on RIA kinnitus, et ID-kaart on Eesti Vabariigis turvaline ja kasutatav kõikides e-teenustes. Me ei saa ülejäänud riigist irduda,” sõnas Eerik.

Koosolekul andsid seisust ülevaate RIA peadirektor Taimar Peterkop, peaanalüütik Liisa Past ja arendus- ja uurimistegevuse osakonna juhataja Kaur Virunurm.

“Samas tahan rõhutada, et midagi ei ole kivisse raiutud: kui lähinädalatel tuleb lisainfot või reaalse ohu kohta uut teadmist, saab Vabariigi Valimiskomisjon koguneda ja uue otsuse teha,” lisas Eerik.

Kohaliku omavalitsuse volikogude valimiste eelhääletamine ja e-hääletamine algab 5. oktoobril, valimispäev on 15. oktoobril.