Valimised.ee pealeht
Valimiste korraldajatele
Valimiste käsiraamat
Riigi valimisteenistuse hääletamise korraldamise ja valimistulemuste kindlakstegemise juhendis kirjeldatakse jaoskonnakomisjoni liikmete tööülesandeid ja valimiste korraldamise toiminguid. Juhend sisaldab ka juhiseid valimiste infosüsteemi (VIS) kasutamiseks. VIS-is on elektrooniline valijate nimekiri. Juhendi lisas on jaoskonnakomisjoni esimehe töövihik.
Seotud failid
Valimisvahendite ja ümbrike logistika
Riigi valimisteenistuse korraldus sätestab valimiste korraldajate ja jaotuspiirkondade logistikute tegevuse valimisvahendite ning väljaspool elukohajärgset valimisringkonda hääletanud valijate hääletamissedelitega ümbrike edastamisel.
Jaoskonnakomisjoni liikme avaldus
Valdades ja linnades moodustatakse valimiste korraldamiseks vähemalt viieliikmelised jaoskonnakomisjonid. Jaoskonnakomisjonide liikmed nimetab kohaliku omavalitsuse volikogu hiljemalt 20 päeval enne valimispäeva ehk …... Jaoskonnakomisjoni liikme avalduse näidis aitab valdades ja linnades koondada jaoskonnakomisjonides tööd alustavate liikmete andmeid.
Seotud failid
Ruumide ja dokumentide juhend
Riigi valimisteenistuse ruumide ja dokumentide juhend annab soovitusi, kuhu paigutada jaoskondade hääletamisruumid 2023. a Riigikogu valimistel ja abistab valimistega seotud dokumentide vormistamisel. Juhendi eesmärgiks on ühtlustada dokumentide vormistamise praktikat ja hääletamisruumide asukohtade määramise põhimõtteid.
Seotud failid
Hääletamisruumide skeemid
Hääletamisruumide skeemide eesmärgiks on abistada valimiste korraldajaid valimisjaoskondade hääletamisruumide sisustamisel. Valdades ja linnades võidakse kohalikel valimistel avada kolme tüüpi hääletamisruume s.h standard, kombineeritud ja mobiilseid hääletamisruume. Standard hääletamisruumid on valimisjaoskondadel, mis on avatud valimisnädala reedest pühapäevani. Kombineeritud hääletamisruumid illustreerivad valimiste korraldamist esmaspäevast neljapäevani. Siis toimub hääletamine ka väljaspool valija elukohajärgset valimisringkonda. Mobiilsed hääletamisruumid avatakse pigem hõredamalt asustatud Eesti piirkondades. Mobiilsete hääletamisruumidega valimisjaoskonnad võivad muuta oma asukohta korraldades hääletamist näiteks valimisnädala reedel ühes, laupäeval teises ning valimispäeval kolmandas asukohas.