Valimised.ee pealeht

Print

E-hääled hävitatakse 12. mail 2023

09.05.2023

Reedel, 12. mail hävitatakse riigi valimisteenistuses 2023. aasta Riigikogu valimiste e-hääled.

Hävitatakse e-häälte privaatvõtme osakud, mis on jaotatud kiipkaartidele; kõvaketas, mida kasutati privaatvõtme loomiseks ja häälte avamiseks; andmekandjad, mis sisaldavad elektroonilisi hääli. Võtme hävitamisega muudetakse Riigikogu valimistel antud e-hääled loetamatuks.

E-hääletamise privaatvõti on ainus, millega on võimalik e-hääli avada. Võti on Vabariigi Valimiskomisjoni liikmete ja riigi valimisteenistuse töötajate vahel ära jagatud. Pärast hävitamist pole võimalik enam e-hääli avada.

Hävitamine toimub 12. mail algusega kell 13.30 riigi valimisteenistuse ruumides Toompea 1, Tallinn.

Häälte hävitamist on võimalik kohapeale vaatama tulla kõigil huvilistel. Palume oma tulekust teada anda [email protected].

Vastavalt seadusele hävitatakse nii paber- kui ka e-hääled pärast lõplike valimistulemuste väljakuulutamist. See on oluline, et säilitada häälte salajasus ja välistada nende avamine tulevikus.

Nii paber- kui ka e-hääli hoitakse alles vähemalt kuu aega. Pärast kaebuste lahendamist kuulutatakse välja lõplikud valimistulemused. Valimistulemuste väljakuulutamine tähendabki, et kõik osapooled on tulemust aktsepteerinud ja pärast seda samu vaidlusi uuesti ei avata.