Valimised.ee pealeht

Print

Paigaldusjuhis Linuxi kasutajale

Valijarakenduse paigaldus Linuxile

E-hääletamise rakendus ehk valijarakendus töötab järgmiste Linuxi operatsioonisüsteemide 64-bitiste versioonidega:

  • Ubuntu 20.04 (LTS) (64bit)
  • 22.04 (LTS) (64bit)
  • 22.10 (64bit)
  • 23.04 (64bit)

Suur tõenäosus rakenduse toimimiseks on ka teistel distributsioonidel, millele on olemas töötav ID-kaardi tugi. 

Temaatilised viited

Valijarakendused
ID-kaardi tarkvara

 

Valijarakenduse paigaldamine

Valijarakendust levitatakse käivitatava failina suurusega kuni 5 MB.

E-hääletamise ajal tuleb minna valimiste veebilehe avalehele ja vajutada nuppu "Laadi alla" ning salvestada valijarakendus. 

Allalaadimise ajal tuleb jälgida, millisesse kausta Valijarakenduse fail laetakse (nt Allalaadimised, Downloads vms) ning mis nimega see on. Valjarakenduse tööle panemiseks tuleb fail muuta oma arvutis käivitatavaks. Selleks tuleb avada Terminal, navigeerida "cd" käsuga kausta kuhu Valijarakenduse fail salvestati. Näiteks, kui kaustaks on Allalaadimised, tuleb sisestada käsureale "cd Allalaadimised". Käivitusloa andmiseks tuleb sisestada käsureale "chmod a+x <allalaetud_faili_nimi>". Järgmisena käivitada rakendus samast asukohast käsuga "./<allalaetud_faili_nimi>". Seejärel avaneb Valijarakendus ja saab e-hääletada.

 

ID-kaardi tarkvara paigaldamine

ID-kaardiga hääletamiseks vajab valijarakendus toimivat ID-kaardi tarkvara, sellisel juhul leiab valijarakendus vajalikud teegid automaatselt. Kuni 2018 detsembrini väljastatud kaartidega toimub hääletamine OpenSC PKCS11 teegi opensc-pkcs11.so vahendusel. Alates detsembrist 2018 väljastatavate ID-kaartide jaoks kasutatakse kaarditootja PKCS11 teeki libOcsCryptoki.so.

Juhul kui vajalikud teegid ei ole standardsetes asukohtades, võib kasutada keskkonnamuutujat EVOTE_PKCS11_LIB viitamaks vajaliku teegi asukohale. Sõltuvalt kasutatavast koorikust on selleks erinevaid võimalusi. Näiteks:

export EVOTE_PKCS11_LIB=/usr/local/lib/pkcs11/opensc-pkcs11.so

või 

setenv EVOTE_PKCS11_LIB /usr/local/lib/pkcs11/opensc-pkcs11.so.

Lisaks valijarakendusele võivad PKCS11-teeki kasutada ID-kaardiga suhtlemiseks ka teised rakendused, näiteks Mozilla. Kui mõni rakendus juba kasutab ID-kaarti, võib sõltuvalt OpenSC teegi seadistustest olla teistel rakendustel ID-kaardile juurdepääs keelatud. Juurdepääsukeelu teadasaamiseks tuleb avada fail opensc.conf (üldjuhul asub see kataloogis /etc/openscvõi /usr/local/etc/opensc) ja kontrollida parameetri lock_login väärtust. Kui parameetrilock_login väärtus on true, tuleb enne valijarakenduse kasutamist veenduda, et kõik teised ID-kaarti kasutavad rakendused on suletud.

 

Päringuvahendaja (proksi) kasutamine

Kui internetiühendus toimib läbi päringuvahendaja, peab valijarakenduse kasutamiseks seadma keskkonnamuutuja https_proxy: 

export https_proxy=http://proxy.server:8082/

Kui keskkonnamuutuja on seatud, kuvab valijarakendus akna, kus vajadusel saab päringuvahendaja parameetreid muuta.

 

Kui ilmneb viga

ID-kaardi töölesaamise kohta saab pikemalt lugeda valimiste veebilehelt. Abi ID-kaardiga seotud toimingute kohta saab telefonilt 631 6633 või [email protected].

Kui arvuti või mõni muu tehniline rike ei võimalda e-hääletamist, saab hääle anda valimisjaoskonnas.

Temaatilised viited

ID-kaardi KKK