Valimised.ee pealeht

Print

Valijarakendused ja usaldusväärsuse kontrollimine

E-hääletada saab vaid arvutiga, nutiseadme abil see võimalik ei ole. Valijarakendused on olemas nii Windows'i, macOS'i kui ka Linux'i operatsioonisüsteemidele. Valijarakenduste abil saab e-hääletada üksnes e-hääletamise perioodil. E-hääletamine toimub valimisnädala esmaspäevast laupäevani.

On äärmiselt oluline, et hääletaja läheks õigele veebilehele ja kasutaks õiget valijarakendust.

Järgnevad juhised aitavad valijal veenduda, et ta on õiges kohas ja kasutab õiget rakendust. Juhul, kui valija märkab kõrvalekaldeid, tuleb sellest teatada aadressil [email protected].

Andmete terviklikkust ja usaldusväärsust kaitseb e-hääletamise juhi digiallkiri. Kontrollitavad andmed on kirjas sõrmejälje failis.

Kui arvutisse laaditud valijarakenduse kontrollsumma ei ühti sõrmejälje failis olevaga, tuleb viivitamatult võtta ühendust riigi valimisteenistusega ning teavitada neid võimalikust ründest. Mitte mingil juhul ei tohi siis programmi kasutada e-hääletamiseks!

Seotud failid

 

Valijarakenduse EXE-versiooni autentsuse kontrollimine

EXE-rakendus tuleb salvestada oma arvutisse. Seejärel tuleb teha allalaetud failil paremklõps ja valida „Properties“/„Atribuudid“.

Avanenud menüüst tuleb leida vaheleht „Digital Signatures“/„Digitaalallkirjad“, klikata vasaku hiireklahviga allkirjaloendis oleva allkirjastaja peale ja vajutada all oleval nupul „Details“/„Üksikasjad“. Sealt edasi vajutada „View Certificate“/„Kuva sert“. Avanevas aknas on näha sertifikaati ehk elektroonilist tõendit, mille alusel on valijarakendus allkirjastatud.

Seejärel tuleb valida keskmine vaheleht „Details“/„Üksikasjad“ ja kerida allapoole, et näha sõrmejälje (thumbnail/fingerprint) väärtust. Tähtis on veenduda, et see väärtus vastab kontrollnumbrite failis avaldatule.

 

Valijarakenduse macOS X versiooni autentsuse kontrollimine

Pärast valijarakenduse allalaadimist vastavalt juhistele tuleb käivitada rakendus Terminal. Selleks peab avama Finder-i, valima vasakust paanist Applications, tegema topeltklõpsu ikoonil Utilities ja topeltklõpsu ikoonil Terminal. Avaneb aken, kus kuvatakse käsurida:

arvutinimi:~ kasutajanimi$

E-hääletaja peab valima kataloogi, kus asub valijarakendus. Näiteks:

cd Downloads

ning kontrollib rakenduse faili ehtsust. Selleks tuleb sisestada järgmine käsk.

shasum -a 256 failinimi.dmg

Lõpetuseks on oluline veenduda, et väärtus vastab kontrollnumbrite failis avaldatule.

 

Valijarakenduse Linuxi versiooni autentsuse kontrollimine

Pärast valijarakenduse allalaadimist vastavalt juhistele saab arvutada kontrollsummat järgmiste käskudega:

  • sha256sum failinimi.bin
  • shasum -a 256 failinimi.bin
  • openssl dgst -sha256 failinimi.bin

Ühtlasi on oluline veenduda, et kontrollsumma vastab kontrollnumbrite failis avaldatule.