Valimised.ee pealeht

Print

Hääletamise kontroll nutitelefoniga

Hääle kontrollimine võimaldab saada senisest enam teavet hääletamiseks kasutatava arvuti turvalisuse kohta. Kui arvuti on nakatunud pahavaraga, mis e-hääletaja e-häält muudab või blokeerib, siis kontrollimine võimaldab sellise olukorra tuvastada.

Kontrollimiseks saab kasutada Androidi ja iOS operatsioonisüsteemiga nutiseadet. Nutiseadmel peab olema kaamera ning internetiühendus.

 

Kontrollimise seletus näite abil

Valija teeb oma valiku „12. Elmar“ ning arvuti genereerib juhusliku arvu „92862847293“. Need kaks elementi - valik ja juhuslik arv - krüpteeritakse koos valimissüsteemi avaliku võtmega.

Krüpteerimise tulemusena saadakse salakirjas tekst ehk krüptogramm ja see digiallkirjastatakse.

Pilt on eemaldatud.

Saadud digiallkirjastatud krüptogramm saadetakse valimiste serverisse. Server genereerib seansikoodi „1357“ ja saadetakse valijarakendusse.

Pilt on eemaldatud.

Juhuslik arv „92862847293“ ja seansikood „1357“ kuvatakse hääletaja arvuti ekraanile QR-koodina. Nutiseadmes käivitatud kontrollrakendus saab need kaamera abil teada.

Pilt on eemaldatud.

Nutiseade saadab seansikoodi „1357“ valimiste serverile, mille peale server tuvastab vastava hääle ning tagastab nutiseadmele krüpteeritud e-hääle.

Pilt on eemaldatud.

Nutiseade teab juhuslikku arvu „92862847293“ ning ka valimissüsteemi avalikku võtit, millega andmed krüpteeritakse.

Teades antud hääle juhuslikku arvu ja valimissüsteemi avalikku võtit on võimalik välja arvutada ainult selle hääle sisu ehk tehtud valik.

Valija andmed saadakse digiallkirjastatud häälest ja juhusliku arvu ning avaliku võtme abil kuvatakse hääletajale tehtud valik.

Pilt on eemaldatud.