Valimised.ee pealeht

Print

Küsimused e-hääletamise kohta

1. Valijarakendus annab veateadet 0x6-23. Mis on valesti?

Veakoodi 0x6-23 korral jõudis teie hääl e-valimiskasti kohale. Selles saate veenduda, kui e-hääletate uuesti - valijarakendus teatab, et olete juba e-hääletanud.

Veateate põhjuseks on suure tõenäosusega see, et te ei ole seadistanud oma arvuti kellaaega automaatselt uuenema ja arvuti kellaaeg on tegelikust kellaajast veidi taga. Probleem on juba 5-sekundiline erinevus. Kellaaja järgi arvutatakse ID-kaardi sertifikaatide kehtivust ja see ei saa olla minevikus. Automaatne suve- ja talveaaja uuendamine peab olema sisse lülitatud (automatic daylight saving time). Kui see on tehtud käsitsi, on aeg süsteemis vale. Uuendage oma arvuti kellaajaseadeid nii, et kellaaeg uueneks automaatselt ning proovige uuesti - siis veateade kaob ja valijarakendus kuvab teile hääletamise lõpus QR-koodi, mille abil saate soovi korral nutiseadme abil oma hääle kohalejõudmist ka kontrollida.

2. Kuidas ma saan veenduda, et olen õigel veebilehel ja kasutan õiget valijarakendust? 

Hääletama minnes tippige kindlasti ise aadress https://www.valimised.ee ning ärge klõpsake juhuslike veebilehtede linkidel, mis Teid lahkesti e-hääletama juhatavad.

3. Miks ma ei saa oma tööarvutis Windows'i valijarakendust alla laadida? 

Põhjus võib olla, et turvalisuse kaalutlustel on Teie tööarvutis asutuse või ettevõtte poolt keelatud *.exe failide allalaadimine. Küsige täpsustusi oma asutuse või ettevõtte IT-spetsialistilt.

4. Miks e-hääletamisel on võimalik häält muuta, samas kui pabersedeliga see võimalik ei ole? 

Hääle muutmise võimalus on vajalik hääletaja vaba tahte tagamiseks. Muutmise võimalus kaitseb hääletajat selle eest, et tema valimiseelistust tullakse mõjutama. Mõjutamine ei oleks tõhus, kuna hääletaja saab oma valimisotsust hiljem muuta kas elektrooniliselt või pabersedeliga valimisjaoskonnas hääletades.

Riigikohus ütleb 2005. aasta otsuses: "On selge, et elektroonilise hääletamise korral kontrollimata keskkonnast ehk kasutades Interneti keskkonda väljaspool valimisjaoskonda, on välistest mõjudest vaba hääletamist ja salajasust raskem riiklikult tagada./../ Elektroonilise hääle muutmise võimalus on kolleegiumi arvates vajalik valimiste vabaduse ja hääletamise salajasuse tagamiseks."

Temaatilised viited

Kohtuotsus

5. Miks on e-hääle kontrollimise aeg piiratud 30 minutiga?

QR-kood on mõeldud selleks, et valija saaks vahetult pärast hääletamist veenduda, kas tema e-hääl on e-valimiskasti korrektselt kohale jõudnud. 30-minutiline piirang on ettevaatusabinõu selleks, et säiliks hääletamise salajasus. See tähendab, et isegi kui keegi selle koodi üles pildistab või kuskile edasi saadab, ei saa keegi teine selle põhjal valija otsust näha.

E-hääl on sisult digiallkirjastatud dokument ja mitte kellelgi pole enam võimalik seda konkreetset häält kuidagi muuta. Küll aga on valijal võimalus, kui ta tunneb, et ei olnud häält andes vaba, oma e-hääl kas uuesti e-hääletades või jaoskonnas pabersedeliga hääletades muuta.

6. Mida teha kui minu viirusetõrje peab valijarakendust ohuks ja ei lase e-hääletada?

Viirustõrjeprogrammide tootjaid on e-hääletamisest teavitatud ning palutud valijarakendus liigitada lubatud rakenduste nimekirja. Siiski võivad mõned viirusetõrjeprogrammid takistada valijarakenduse avamist arvutis. Probleemi lahendamiseks tuleb uuendada oma viirusetõrjetarkvara. Kui sellest pole abi, tuleb märkida valijarakendus viirustõrjeprogrammis erandite hulka. Kui ka see ei aita, tuleb viirustõrjeprogramm e-hääletamise ajaks välja lülitada või e-hääletada mõne teise arvuti abil.

7. Hääletasin valimisjaoskonnas ja pärast kodus õnnestus mul ka e-hääletada. Kuidas see võimalik on?

Pärast e-hääletamise perioodi (laupäeval kell 20) tühistab riigi valimisteenistus korduvad e-hääled. Kehtima jääb valija viimasena antud e-hääl. Seejärel laetakse e-hääletanute nimekiri valimiste infosüsteemi.

Enne e-häälte lugemist valimispäeva õhtul tühistab riigi valimisteenistus nende valijate e-hääled, kes on valimisjaoskonnas pabersedeliga hääletanud. Kui valija on andnud oma hääle nii elektrooniliselt kui ka pabersedeliga jaoskonnas, siis jääb kehtima paberil antud hääl.

Topelthääletanute ehk paberhääletanute nimekirja alusel e-häälte tühistamine saab toimuda alles siis, kui jaoskondades hääletamine on lõppenud. Seejärel tehakse valimiste infosüsteemist väljavõte nende kohta, kes on andnud hääle nii paberil kui ka elektrooniliselt. Selle nimekirja alusel saabki tühistada nende valijate e-hääled, kes on käinud ka valimisjaoskonnas pabersedeliga hääletamas.