Valimised.ee pealeht

Print

Keskpäevaks on Riigikogu valimistel hääletanud 52,4% valijatest

05.03.2023

Riigikogu valimistel oli kella 12 seisuga käinud hääletamas 52,4% valijatest. Kõige kõrgem on seni olnud osalusprotsent Rapla maakonnas (63,1%) ja kõige madalam Ida-Viru maakonnas (40,8%).

405 valimisjaoskonda üle Eesti on täna avatud kella 20.00 õhtul. Valija saab oma elukohajärgses valimisringkonnas hääletada ükskõik millises jaoskonnas. Valimisjaoskondade kohta saab rohkem infot kaardirakenduselt aadressil jsk.valimised.ee. Kaasa tuleb võtta kehtiv isikut tõendav dokument. E-hääletada täna enam ei saa, kuid valijal on võimalik veel ka valimispäeval jaoskonnas pabersedeliga hääletades oma e-häält muuta.

Kui valijal on tervislikel või mõnel muul mõjuval põhjusel raske valimisjaoskonda kohale tulla, saab ta taotleda kodus hääletamist. Selleks tuleb esitada kohalikule omavalitsusele taotlus. Seda saab täna veel teha kohaliku omavalitsuse määratud telefoninumbril kuni kella 14-ni.

Neist Riigikogu valimistest muutus hääletamisest osavõtu arvestamise metoodika. Varem arvestati selle arvutamisel kõiki Eesti valijaid, kuid püsivalt välismaal elavatest valijatest ainult neid, kes päriselt valimas käisid. Nüüd võetakse arvesse kõiki välismaal elavaid valijaid – ka neid, kes valimas ei käi. Välisriigis elavate valijate arv on suur (umbes 84 000), kuid nende valimisaktiivsus madal (eelmistel valimistel ca 8%). Seega langeb uue arvestusega üldine valimisaktiivsuse näit. 2019. aasta valimisaktiivsus oli vana metoodikaga 63,7%, uue metoodikaga olnuks umbes 58%.