Valimised.ee pealeht

Print

Vaatlemine

E-hääletamise vaatlemine

Riigi valimisteenistus pakub ka tänavu kohalike valimiste eel võimalust osaleda koolitusel, kus selgitame e-hääletamise protseduure ja toiminguid. Sisulised teadmised võimaldavad teadlikku ja eesmärgipärast elektroonilise hääletamise vaatlemist valimispäeval.

NB! Nii koolitus kui ka vaatlemine toimuvad ainult eesti keeles.

E-hääletamise koolitus seminari vormis

28. ja 29. septembril kell 10.00-15.00 toimuvad interneti teel koolitusseminarid, kus tutvustame elektroonilise hääletamise tehnilisi detaile, protseduure ja turvameetmeid ning vastame vaatlejate küsimustele.

E-hääletamise esimene vaatlusvoor

5. oktoobril kell 10.00 toimub e-hääletamise süsteemi täielik kontroll ehk prooviläbimine. Luuakse krüptovõtmete paar, millega tagatakse hääletamise salajasus. Lisaks on vaadeldavad kohalike valimiste hääletamist ette valmistavad protseduurid ning hääletamisele järgnevad toimingud, mille täpsed toimumisajad anname huvilistele teada jooksvalt.

Prooviläbimisel on võimalik osaleda veebi teel ja piiratud arvul inimestel ka kohapeal.

E-hääletamise teine vaatlusvoor

Valimispäeval, 17.oktoobril kell 12.00 on vaatlejatel võimalik vaadelda elektrooniliste häälte töötlemist.

Elektrooniliste häälte kokku lugemine algab orienteeruvalt õhtul kell 20.00.

Mõlema toimingu juures on võimalik osaleda veebi teel ja piiratud arvul inimestel ka kohapeal.

E-hääletamise kolmas vaatlusvoor

Valimispäevale järgneval päeval, 18 oktoobril, tehakse valimispäeva toimingud uuesti läbi. Lisaks kontrollivad rahvusvahelise tunnistusega audiitorid e-häälte töötlemise etappide tõendeid ja häälte kokku lugemise tõestust ning võrdlevad tulemusi eelmise päevaga.

E-hääletamise neljas vaatlusvoor

Et säilitada häälte salajasus ja välistada nende avamine tulevikus, hävitatakse nii paber- kui ka e-hääled. Seda tehakse kõige varem kuu aega pärast kaebuste lahendamist. Vaatlejatel on võimalik jälgida elektrooniliste häälte ja häälte krüpteerimiseks kasutatud võtmete ning häälte avamiseks kasutatud arvuti kõvaketta hävitamise protseduuri.

Registreerimine ja ohutusnõuded

Koolitusel osalemisest ning vaatlemissoovist palume teada anda hiljemalt 20. septembriks aadressil priit.vinkel@valimised.ee.

Kohapeal saavad osaleda eelregistreerunud vaatlejad. Üritusel kehtivad toimumise hetkel jõus olevad COVID-19 tõkestamise meetmed. Kõiki toiminguid on võimalik vaadelda ja koolitusel osaleda ka interneti teel.

 

Hääletamisruumis vaatlemine

Igaühel on õigus vaadelda valimiskomisjonide ja valimiste korraldajate tegevust ja toiminguid. Enne vaatlemise alustamist tuleb end korraldajatele esitleda.

Temaatilised viited

Vaatlemise meelespea