Valimised.ee pealeht

Print

Vaatlemine 2023 aasta Riigikogu valimistel

Elektroonilise hääletamise vaatlemine

Riigi valimisteenistus pakub Riigikogu valimiste eel võimalust osaleda koolitusel, kus selgitame elektroonilise hääletamise protseduure ja toiminguid. Sisulised teadmised võimaldavad teadlikku ja eesmärgipärast elektroonilise hääletamise vaatlemist valimispäeval.

Nii koolitus kui ka vaatlemine toimuvad ainult eesti keeles.

Elektroonilise hääletamise koolitus toimub seminari vormis

14., 15. ja 16. veebruaril 2023 kell 10.00-15.00 toimuvad riigi valimisteenistuses ja ka interneti teel koolitusseminarid, kus tutvustame elektroonilise hääletamise tehnilisi detaile, protseduure ja turvameetmeid ning vastame vaatlejate küsimustele.

Elektroonilise hääletamise esimene vaatlusvoor

15. veebruaril 2023 kell 10.00 luuakse riigi valimisteenistuses krüptovõtmete paar, millega tagatakse hääletamise salajasus. Lisaks on vaadeldavad Riigikogu valimiste hääletamist ette valmistavad protseduurid ning hääletamisele järgnevad toimingud, mille täpsed toimumisajad anname huvilistele teada jooksvalt.

16. veebruaril 2023 kell 10.00 toimub riigi valimisteenistuses e-hääletamise süsteemi täielik kontroll ehk prooviläbimine.
Prooviläbimisel on võimalik osaleda veebi teel ja piiratud arvul inimestel ka kohapeal.

Elektroonilise hääletamise teine vaatlusvoor

Valimispäeval, 5. märts 2023 kell 15.00 on vaatlejatel võimalik vaadelda Riigikogu Kantselei konverentsisaalis elektrooniliste häälte töötlemist.

Elektrooniliste häälte kokku lugemine algab orienteeruvalt õhtul kell 20.00.

Mõlema toimingu juures on võimalik osaleda veebi teel ja piiratud arvul inimestel ka kohapeal.

Elektroonilise hääletamise kolmas vaatlusvoor

Valimispäevale järgneval päeval, 6. märtsil 2023 kell 10.00, tehakse valimispäeva toimingud uuesti läbi riigi valimisteenistuses. Lisaks kontrollivad rahvusvahelise tunnistusega audiitorid elektrooniliste häälte töötlemise etappide tõendeid ja häälte kokku lugemise tõestust ning võrdlevad tulemusi eelmise päevaga.

Elektroonilise hääletamise neljas vaatlusvoor

Et säilitada häälte salajasus ja välistada nende avamine tulevikus, hävitatakse nii paber- kui ka elektroonilised hääled. Seda tehakse kõige varem kuu aega pärast kaebuste lahendamist. Vaatlejatel on võimalik jälgida elektrooniliste häälte ja häälte krüpteerimiseks kasutatud võtmete ning häälte avamiseks kasutatud arvuti kõvaketta hävitamise protseduuri.

Registreerimine ja ohutusnõuded

Koolitusel osalemisest ning vaatlemissoovist palume teada anda hiljemalt 7. veebruariks 2023 aadressil [email protected]

Vaatlemise koolitusel saavad osaleda eelregistreerunud vaatlejad. Võtmeosakute loomisel, valimispäeval häälte lugemisel ja valimispäevale järgneval päeval ei ole eelregistreerumine vaatlejatele vajalik. Üritusel kehtivad toimumise hetkel jõus olevad COVID-19 tõkestamise meetmed. Kõiki toiminguid on võimalik vaadelda ja koolitusel osaleda ka interneti teel.


 
Hääletamisruumis vaatlemine

Igaühel on õigus vaadelda valimiskomisjonide ja valimiste korraldajate tegevust ja toiminguid. Enne vaatlemise alustamist tuleb end korraldajatele esitleda.

Temaatilised viited

Vaatlemise meelespea