Valimised.ee pealeht

Print

Eelhääletamine

Eestis kehtivad valimisseadused ja rahvahääletuse seadus näevad ette võimalused hääletamiseks ka enne valimispäeva. Valimisnädal algab esmaspäeval ja koosneb kuuest eelhääletamise päevast ning lõpeb pühapäeval, valimispäeval.

Valija peab aegsasti hindama, kas tal on võimalik hääletada elukohajärgses valimisringkonnas asuvas valimisjaoskonna hääletamisruumis valimispäeval. Võimaluse puudumisel saab kasutada teisi hääletamisviise.

Elektrooniline hääletamine algab kuuendal päeval enne valimispäeva (esmaspäeval) kell 9.00. Elektrooniline hääletamine lõpeb esimesel päeval enne valimispäeva (laupäeval) kell 20.00. Valimispäeval saab elektrooniliselt antud häält tühistada, hääletades kuni kella 20.00 hääletamissedeliga.

Kuuendast kuni kolmanda päevani enne valimispäeva (esmaspäevast neljapäevani) on igas vallas ja linnas avatud vähemalt üks valimisjaoskonna hääletamisruum, kus saavad hääletada kõik valijad, sealhulgas ka valijad, kelle elukoht on mõnes muus valimisringkonnas. Hääletamine algab kell 12.00 ja lõpeb kell 20.00.

Kõigi valimisjaoskondade hääletamisruumid avatakse eelhääletamiseks teisel päeval enne valimispäeva (reedel). Hääletamine toimub reedel ja laupäeval kell 12.00 kuni 20.00.

Erinevatest hääletamisvõimalustest konkreetses vallas või linnas annab ülevaate valijatele saadetav valimiste teabeleht.