Valimised.ee pealeht

Print

E-hääled hävitatakse 2. veebruaril

21.01.2022

Riigi valimisteenistuses hävitatakse veebruari alguses möödunud aastal toimunud kohaliku omavalitsuse volikogu valimiste e-hääled.

Hävitatakse e-häälte privaatvõtme osakud, mis on jaotatud kiipkaartidele, kõvaketas, mida kasutati privaatvõtme loomiseks ja häälte avamiseks ning andmekandjad, mis sisaldavad elektroonilisi hääli. Võtme hävitamisega muudetakse KOV valimistel antud e-hääled loetamatuks.

E-hääletamise privaatvõti on ainus, millega on võimalik e-hääli avada. Võti on Vabariigi Valimiskomisjoni liikmete ja riigi valimisteenistuse töötajate vahel ära jagatud. Pärast hävitamist pole võimalik enam e-hääli avada.

Hävitamine toimub 2. veebruaril algusega kell 16.00 Vabariigi Valimiskomisjoni ruumides Toompea 1.

Häälte hävitamist on võimalik kohapeale vaatama tulla kõigil huvilistel. Palume oma tulekust teada anda [email protected].

Kohapeal vaatlemiseks kehtivad valitsuse poolt kehtestatud piirangud ja palume kindlasti kanda maski.

Vastavalt seadusele hävitatakse nii paber- kui ka e-hääled pärast lõplike valimistulemuste väljakuulutamist. See on oluline, et säilitada häälte salajasus ja välistada nende avamine tulevikus.

Nii paber- kui ka e-hääli hoitakse alles vähemalt kuu aega. Pärast kaebuste lahendamist kuulutatakse välja lõplikud valimistulemused. Valimistulemuste väljakuulutamine tähendabki, et kõik osapooled on tulemust aktsepteerinud ja pärast seda samu vaidlusi uuesti ei avata.