Juhis Linux’i kasutajatele

E-hääletamine Linux'i operatsioonisüsteemis

Esmalt peavad olema täidetud peamised nõuded valijale ja tema arvutile.

Samuti tuleb paigaldada ja seadistada ID-kaardi tarkvara. Abi tarkvara paigaldamiseks saate järgmiselt veebilehelt: http://installer.id.ee/.

Erinevates arvuti operatsioonisüsteemides on hääletamise põhietapid sarnased.

E-hääletamise rakendus ehk valijarakendus töötab järgmiste Linuxi'i distributsioonidega:

  • Ubuntu 12.04, 13.10, 14.04

Suur tõenäosus töötamiseks on ka teistel distributsioonidel, millele on olemas töötav ID-kaardi tugi. Abi ID-kaardi tarkvara paigaldamiseks saate järgmiselt veebilehelt.

Valijarakendus on saadaval nii 32-bitise kui ka 64-bitise Linuxi distributsiooni jaoks.

Valijarakenduse paigaldamine

Valijarakendust levitatakse käivitatava failina suurusega 1 MB.

Pärast 19. veebruari kl 9.00 minge e-hääletamise lehele ja vajutage nuppu "Laadi alla Linuxi valijarakendus" ning salvestage valijarakendus. Valijarakendust on saadaval nii 32-bitise kui ka 64-bitise Linuxi distributsiooni jaoks.

Veebilehitseja Mozilla Firefox’i kasutamisel tuleb paigaldamiseks läbida järgmised etapid:

  • Laadige alla valijarakendus alla ja salvestage see oma arvutisse.
  • Tehke hiire parema nupuga klõps allalaaditud failil rk2015_32lx või rk2015_64lx ning klõpsake valikul „Ava faili sisaldav kaust“.
  • Avaneb kataloog (Downloads / Allalaadimised). Tehke hiire parema nupuga klõps allalaetud failil rk2015_32lx või rk2015_64lx ning valige rippmenüüst „Omadused“.
  • Leidke ülelt vaheleht „Õigused“, tehke sellel klõps ning veenduge, et on tehtud linnuke ette valikule „Faili on lubatud käivitada kui programmi“. Kui linnukest pole, siis pange see ise.
  • Käivitage valijarakendus rk2015_32lx või rk2015_64lx, tehes hiirega failil topeltklõps.

Kui kasutate veebilehitsejana Google Chrome’i, siis salvestage valijarakendus rk2015_32lx või rk2015_64lx oma arvutisse. Allalaadimise lõppedes tehke klõps faili kõrval oleval noolekesel ning valige „Kuva kaustas“. Edasi järgige punkte, mis on eelpool kirjeldatud Mozilla Firefox’i kasutajale.

Edasised juhised hääletamiseks valijarakendusega leiate siit.

Kui avate 64-bitise Linuxi distributsiooniga arvutis 32-bitisele distributsioonile mõeldud valijarakenduse, siis rakendus küll käivitub, aga PIN-koodi sisestamine ei pruugi õnnestuda, vaid saate veateate "ID-kaardi draivereid ei leitud". Sel juhul alustage uuesti ja laadige endale sobiv valijarakendus.

NB! Programm vajab oma tööks OpenSC PKCS11 teeki failinimega opensc-pkcs11.so. Vaikimisi eeldatakse, et teek asub kataloogis /usr/lib. Kui olete paigaldanud nimetatud teegi mõnda teise kataloogi (näiteks /usr/local/lib/pkcs11), siis muutke keskkonnamuutujat EVOTE_PKCS11_LIB, et see viitaks õigele kataloogile. Sõltuvalt kasutatavast koorikust on Teil selleks erinevaid võimalusi. Näiteks võib Terminali sisestada käsu:
export EVOTE_PKCS11_LIB=/usr/local/lib/pkcs11/opensc-pkcs11.so
või
setenv EVOTE_PKCS11_LIB /usr/local/lib/pkcs11/opensc-pkcs11.so.

Lisaks valijarakendusele võivad PKCS11-teeki kasutada ID-kaardiga suhtlemiseks ka teised rakendused, näiteks Mozilla. Kui mõni rakendus juba kasutab ID-kaarti, siis võib sõltuvalt OpenSC teegi seadistustest olla teistel rakendustel ID-kaardile juurdepääs keelatud.

Juurdepääsukeelu teadasaamiseks avage fail opensc.conf (üldjuhul asub see kataloogis /etc/opensc või /usr/local/etc/opensc) ja kontrollige parameetri lock_login väärtust. Kui parameetri lock_login väärtus on true, tuleks Teil enne valijarakenduse kasutamist veenduda, et kõik teised ID-kaarti kasutavad rakendused on suletud.

Näiteks Mozilla puhul klõpsake esmalt Edit, Preferences, Privacy&Security, Certificates, Manage Security Devices. Seejärel veenduge, et kõigi Eesti ID-kaardiga seotud seadmete olekuks on märgitud "Not Logged In". Vajadusel saate ID-kaarti kasutava seadme samalt lehelt välja logida.

Päringuvahendaja (proksi) kasutamine

Kui Teie internetiühendus toimub läbi päringuvahendaja, peate valijarakenduse kasutamiseks seadma keskkonnamuutuja https_proxy:
export https_proxy=http://proxy.server:8082/

Kui keskkonnamuutuja on seatud, kuvab valijarakendus Teile akna, kus vajadusel saate päringuvahendaja parameetreid redigeerida.

Kui ilmneb viga

Lugege täpsemalt, mida teha ID-kaardi töölesaamiseks. Abi ID-kaardiga seotud toimingute kohta saab telefonilt 6316633 või abi@valimised.ee.

Kui Teie arvuti või mõni muu tehniline rike ei võimalda e-hääletamist, saate oma hääle anda harilikul viisil valimisjaoskonnas.