Juhis Windows’i kasutajatele

E-hääletamine Windows’i operatsioonisüsteemis

Esmalt peavad olema täidetud peamised nõuded valijale ja tema arvutile.
Samuti tuleb paigaldada ja seadistada ID-kaardi tarkvara. Abi tarkvara paigaldamiseks saate järgmiselt veebilehelt: http://installer.id.ee/.

Erinevates arvuti operatsioonisüsteemides on hääletamise põhietapid sarnased.

E-hääletuse rakendus ehk valijarakendus töötab järgmiste Windows'i operatsioonisüsteemide 32- ja 64-bitiste versioonidega:

  • Windows Vista;
  • Windows 7;
  • Windows 8 ja 8.1.

E-hääletamine ei pruugi õnnestuda Windows XP operatsioonisüsteemiga. Windows XP ei ole neil valimistel toetatud, sest Microsoft'i poolt on operatsioonisüsteemi tugi lõpetatud alates 2014. a kevadest.

Enne Valijarakenduse kasutamist on soovitatav kontrollida aadressil http://windowsupdate.microsoft.com, kas arvutisse on paigaldatud kõige uuemad turvaparandused.

Valijarakenduse paigaldamine

Valijarakendust levitatakse käivitatava failina nimega rk2015.exe, mille maht on 2,16 MB.

Minge e-hääletamise avalehele ja vajutage nuppu "Laadi alla Windows'i valijarakendus" ning salvestage valijarakendus oma arvutisse.

Käivitage valijarakendus. Selleks peate oma veebisirvijas üles leidma koha, kuhu paigutatakse allalaaditud failid ja tegema valijarakenduse faili rk2015.exe peal topelthiireklõpsu. Kui Te ei näe pärast allalaadimist valijarakenduse faili, otsige oma veebisirvija menüüs üles punkt "Allalaadimised" ("Downloads").
Alla laaditud faile on veebisirvijas võimalik leida ka klaviatuuri lühivalikuga Ctrl + J, Mozilla Firefox'i puhul ülal paremas nurgas kuvatava noole alt nagu näiteks järgmisel pildil

või siis ekraani allservas nagu näiteks Internet Exploreril:

ja Google Chrome's:

Internet Explorer'i puhul küsitakse pärast valijarakenduse failil klõpsamist kinnitust, kas soovite faili käivitada.

Valige nupp "Run".

Edasised juhised hääletamiseks valijarakendusega leiate siit.

Päringuvahendaja (proksi) kasutamine

Valijarakendust on võimalik kasutada ka siis, kui internetiühendus toimib, üle HTTP päringuvahendaja. Valijarakendus kasutab päringuvahendaja tuvastamiseks Internet Exploreri vastavaid sätteid. Kui valijarakenduse töökeskkonnas on säetud keskkonnamuutuja https_proxy, siis loetakse päringuvahendaja sätted sealt.

Kui ilmneb viga?

Lugege täpsemalt, mida teha ID-kaardi või mobiil-ID töölesaamiseks. Abi ID-kaardiga seotud toimingute kohta saab telefonilt 6316633 või abi@valimised.ee.

Kui Teie arvuti või mõni muu tehniline rike ei võimalda e-hääletamist, saate oma hääle anda harilikul viisil valimisjaoskonnas.