Valimised.ee pealeht
Valimistulemuste kindlakstegemine Euroopa Parlamendi valimistel
Eestist valitakse seitse Euroopa Parlamendi liiget. Valimistel võivad osaleda nii erakonnad kui üksikkandidaadid. Euroopa Parlamendi valimistel moodustab Eesti ühe valimisringkonna.
Mandaadid jaotatakse üleriigiliselt d'Hondti jagajate meetodil. d'Hondti jagajate jada on 1, 2, 3, 4. Euroopa Parlamendi valimistel puudub valimiskünnis nagu Riigikogu valimistel, sest kuna jaotatav mandaatide arv on väike, puudub selle järgi vajadus. Üksikkandidaat osaleb mandaatide jaotamisel kui ühe kandidaadiga erakonna nimekiri.
Kuidas jaotatakse?
D'Hondti jagajate meetodi järgi mandaatide jaotamiseks arvutatakse kõigepealt igale erakonnale nii mitu võrdlusarvu kui erakonna nimekirjas on kandidaate. Võrdlusarvud saadakse erakonna häälte arvu jagamisel jagajate jada iga elemendiga.
Järgnevalt võrreldakse erakondade ja üksikkandidaatide võrdlusarve. Mandaadi saab erakond või üksikkandidaat, kelle võrdlusarv on suurem, järgmise mandaadi saab suuruselt järgmise võrdlusarvu saanud erakond või üksikkandidaat jne. Niimoodi jaotatakse kõik mandaadid.
Näide (seitsme mandaadi baasil): Kahe erakonna ja ühe üksikkandidaadi vahel jaotatakse seitse mandaati: Erakond A: Häälte arv 300 000 Võrdlusarvud: Erakond B: häälte arv 270 000 Võrdlusarvud: Üksikkandidaat: häälte arv 95 000 Võrdlusarv: Seittse mandaati jaotuvad sellisel juhul järgmiselt: |
Kes osutub valituks?
Euroopa Parlamendi valimistel kasutatakse avatud nimekirju. Erakonna nimekirjas reastatakse kandidaadid ümber vastavalt igaühele antud häälte arvule. Erakonna ümberreastatud nimekirjas saab mandaadi kandidaat, kes on nimekirjas eespool.