Print

Küsimused e-hääletamise kohta

1. Kas e-hääletama minekuks on vajalik tellida elektrooniline valijakaart?

Ei. E-hääletamine ei eelda elektroonilise valijakaardi olemasolu. Ka valimisjaoskonnas valides ei ole vajalik kaasa võtta paberil valijakaarti. Valijakaardi eesmärk on teavitada valijat lähenevatest valimistest ning hääletamise eri viisidest ja aegadest.

2. Kuidas ma saan veenduda, et olen õigel veebilehel ja kasutan õiget valijarakendust? 

Hääletama minnes tippige kindlasti ise aadress https://www.valimised.ee ning ärge klõpsake juhuslike veebilehtede linkidel, mis Teid lahkesti e-hääletama juhatavad.

3. Miks ma ei saa oma tööarvutis Windows'i valijarakendust alla laadida? 

Põhjus võib olla, et turvalisuse kaalutlustel on Teie tööarvutis asutuse või ettevõtte poolt keelatud *.exe failide allalaadimine. Küsige täpsustusi oma asutuse või ettevõtte IT-spetsialistilt.

4. Miks e-hääletamisel on võimalik häält muuta, samas kui pabersedeliga see võimalik ei ole? 

Hääle muutmise võimalus on vajalik hääletaja vaba tahte tagamiseks. Muutmise võimalus kaitseb hääletajat selle eest, et tema valimiseelistusi tullakse mõjutama. Mõjutamine ei oleks tõhus, kuna hääletaja saab oma valimisotsust hiljem muuta kas elektroonilselt või pabersedeliga valimisjaoskonnas. 
Riigikohus on 2005.a tehtud otsuses end väljendanud järgmiselt: "On selge, et elektroonilise hääletamise korral kontrollimata keskkonnast ehk kasutades Interneti keskkonda väljaspool valimisjaoskonda, on välistest mõjudest vaba hääletamist ja salajasust raskem riiklikult tagada./../ Elektroonilise hääle muutmise võimalus on kolleegiumi arvates vajalik valimiste vabaduse ja hääletamise salajasuse tagamiseks."

Temaatilised viited

Kohtuotsus

5. Mida teha, kui alaliselt välisriigis elaval valijal on määratlemata valimisringkond? 

Kui valijarakendus kuvab veateate, et Teid ei ole kantud hääletajate nimekirja, on võimalikuks põhjuseks, et Teil ei ole Riigikogu valimistel määratletud valimisringkond. Valimisringkonna määratlemiseks tuleb kas helistada rahvastikuregistri haldaja abitelefonile +372 612 4444 või saata e-kiri aadressil abi@rahvastikuregister.ee. Valijate nimekirja uuendatakse kord päevas kell 15.00, nii et hääletada saate pärast seda, kui uuendus on tehtud.

6. Mida teha kui minu viirusetõrje peab valijarakendust ohuks ning liigutas selle karantiini?

Kuigi viirustõrjeprogrammide tootjaid on teavitatud ning palutud valijarakendus liigitada lubatud rakenduste nimekirja, võivad mõned viirusetõrjeprogrammid takistada valijarakenduse avamist arvutis. Lahendamiseks tuleb uuendada oma viirusetõrjetarkvara. Kui sellest pole abi, tuleb märkida valijarakendus viirustõrjeprogrammis erandite hulka. Kui ka see ei aita, tuleb viirustõrjeprogramm e-hääletamise ajaks välja lülitada või e-hääletada mõne teise arvuti abil.