Valimised.ee pealeht

Print

E-hääletamine

Elektrooniline hääletamine algab valimisnädala esmaspäeval kell 9.00 hommikul ja lõpeb laupäeva õhtul kell 20.00.

Valijarakendus avaldatakse vahetult enne e-hääletamise algust valimiste veebi avalehel.

Pilt
Kuidas e-hääletada

E-hääletamiseks on vaja internetiühendusega turvalist arvutit ja ID-kaarti koos lugejaga või mobiil-ID­d.

Vajadusel saab valimisnädala jooksul kuni laupäeva õhtuni oma valikut uuesti e-hääletades muuta. Kui valija on valimistel osalenud nii elektrooniliselt kui ka pabersedeliga, läheb arvesse ainult jaoskonnas tehtud valik. Alates 2021. aastast on valijal ka pühapäevasel valimispäeval võimalik jaoskonnas pabersedeliga hääletades oma e-häält muuta.

 

E-hääletamise animatsioonid 

Eesti inimesed on valimistel e-hääletanud aastast 2005. Need animatsioonid annavad hea ülevaate, kuidas elektroonilise hääle andmine täpsemalt käib, mis tagab süsteemi turvalisuse ja kes üldse on tüüpiline e-hääletaja.

 

Kuidas e-hääletada?

E-hääletamiseks vajad internetiühendusega turvalist arvutit ning ID-kaarti koos lugejaga või mobiil-IDd.

 

E-hääletamise turvasüsteemid

Igal valijal peab olema kindlus, et tema elektrooniliselt antud hääl jõuab valitud kandidaadini. E-hääletamise turvalisust tagavad kontrollitavad lahendused.

 

E-hääletamise turvalisust tagavad protsessid enne valimisi

ID-kaardi põhiseid e-teenuseid kasutavad Eesti kodanikud iga päev. E-hääletamine on üks paljudest digiriigi võimalustest. Ja iga kord enne valimisi uuendatakse e-hääletamise süsteemi põhjalikult, kasutades selleks kõige värskemaid teadmisi ja tehnoloogilisi lahendusi.

 

Kes on tüüpiline e-hääletaja?

Andmed näitavad, et tüüpiline e-hääletaja ongi tüüpiline hääletaja. Osa valijaid, kes varem käisid jaoskonnas hääletamas, eelistavad lihtsalt nüüd e-hääletada.

 

Mis on eID?

Igal Eesti elanikul on olemas elektrooniline identiteet ehk eID. Paljud toimingud, mille puhul oli varem vaja kindlal ajal kohale minna ja pabereid täita, on võimalik tänu eID-le kiirelt veebi teel korda ajada.