Valimised.ee pealeht
Vabariigi Valimiskomisjoni töökord
Vastu võetud: 03.12.2020 otsus nr 2
Muudetud 25.10.2024 otsusega nr 24
Otsus kehtestatakse Riigikogu valimise seaduse § 12 lõike 6 alusel.
1. Üldsätted
1.1. Vabariigi Valimiskomisjoni (edaspidi komisjon) moodustamise kord ja volituste aeg on sätestatud Riigikogu valimise seaduse §-s 10.
1.2. Komisjon asub Tallinnas aadressil Toompea 1 ja tema postiaadress on Lossi plats 1a, 15165 Tallinn.
1.3. Komisjonil on oma nime ja väikese riigivapi kujutisega pitsat ja dokumendiplangid. Komisjon võib kasutada valimiste logo.
1.4. Komisjoni ingliskeelne nimetus on Estonian National Electoral Committee.
1.5. Komisjoni andmed avalikustatakse valimiste veebilehel.
2. Komisjoni esimehe ja aseesimehe valimine
2.1. Komisjoni esimehe ja aseesimehe valib komisjon oma liikmete hulgast komisjoni esimesel koosolekul avalikul hääletamisel, kui ükski komisjoniliige ei nõua salajast hääletamist. Esimehe või aseesimehe kandidaadi esitab komisjoni liige. Esitamiseks peab olema kandidaadi nõusolek.
2.2. Komisjoni esimehe ja aseesimehe valimisel on komisjoniliikmel üks hääl. Esmalt valitakse esimees ja seejärel aseesimees.
2.3. Valituks osutub komisjoni poolthäälte enamuse saanud kandidaat. Kui hääled jagunevad vähemalt kahe kandidaadi vahel võrdselt, viiakse läbi valimiste lisavoor. Kui ka lisavoorus jagunevad hääled vähemalt kahe kandidaadi vahel võrdselt, heidetakse nende kandidaatide vahel liisku. Kui kandidaate on ainult üks, osutub kandidaat valituks, kui tema poolt hääletab komisjoni koosseisu enamus.
2.4. Kui komisjoni esimees või aseesimees astub tagasi või tema volitused komisjoniliikmena lõpevad enne tähtaega vastavalt seadusele, valitakse uus esimees või aseesimees käesolevas töökorras sätestatud korras komisjoni järgmisel koosolekul.
3. Komisjoni esimehe volitused
3.1. Komisjoni esimees:
3.1.1. koostab komisjoni koosoleku päevakorra projekti;
3.1.2. kutsub kokku komisjoni koosoleku;
3.1.3. otsustab, keda kutsuda komisjoni koosolekust osa võtma;
3.1.4. juhatab komisjoni koosolekut;
3.1.5. jaotab tööülesanded komisjoniliikmete vahel;
3.1.6. kirjutab alla komisjoni otsustele, hääletamis- ja valimistulemuste ning rahvahääletuse tulemuse kohta koostatud komisjoni protokollile, Vabariigi Presidendi valimise ja Riigikogu esimehe ning aseesimeeste valimisteks koostatud valijate nimekirjale, komisjoni koosoleku protokollile ja muudele dokumentidele;
3.1.7. korraldab komisjoni pitsati hoidmise ja kasutamise;
3.1.8. esindab komisjoni ilma erivolituseta ning tal on edasivolitamise õigus;
3.1.9. täidab muid seadustest tulenevaid ülesandeid.
3.2. Komisjoni esimehe volitusel või tema äraolekul täidab komisjoni esimehe ülesandeid komisjoni aseesimees. Aseesimehel on esimehe ülesannete täitmise ajal kõik esimehe õigused ja kohustused.
4. Komisjoni töövorm
4.1. Komisjoni töövorm on koosolek.
4.2. Koosoleku võib korraldada ka elektrooniliselt või teabevahetuse kaudu.
4.3. Komisjoni koosolek on avalik. Koosoleku aeg, koht või toimumise viis ja päevakorraprojekt avalikustatakse valimiste veebilehel.
5. Komisjoni koosoleku kokku kutsumine
5.1. Koosoleku kutsub kokku komisjoni esimees või tema äraolekul aseesimees, nende mõlema äraolekul komisjoni noorim liige (edaspidi koosoleku kokkukutsuja).
5.2. Komisjoni esimese koosoleku kutsub kokku eelmise komisjoni esimees või aseesimees hiljemalt seitsmendal päeval pärast komisjoni volituste algust. Kuni esimehe valimiseni juhatab komisjoni koosolekut komisjoni noorim liige.
5.3. Koosoleku kokkukutsuja otsustab komisjoni koosoleku toimumise aja, koha või toimumise viisi ning korraldab koosoleku kutse ja päevakorraprojekti komisjoni liikmetele aegsasti elektrooniliselt kättesaadavaks tegemise, samuti päevakorrapunktide arutamiseks vajalike dokumentide edastamise.
5.4. Komisjon võib oma ülesanne täitmiseks tellida uuringuid, analüüse ja ekspertiise.
[lisatud 25.10.2024 otsusega nr 24]
6. Komisjoni koosoleku korraldus
6.1. Koosolekut juhatab komisjoni esimees, tema volitusel või äraolekul komisjoni aseesimees. Nende mõlema äraolekul juhatab komisjoni koosolekut kuni uue aseesimehe valimiseni komisjoni noorim liige.
6.2. Komisjon kinnitab koosoleku alguses päevakorra.
6.3. Komisjon otsustab tema pädevuses olevaid asju poolthäälte enamusega. Kui hääled jagunevad võrdselt, otsustab koosoleku juhataja hääl. Koosoleku juhataja hääletab viimasena. Kui ükski komisjoni koosolekul osalev komisjoniliige hääletamist ei nõua, loetakse otsus vastuvõetuks konsensusega.
6.4. Hääletamisel ei või komisjoni liige jätta hääletamata ega erapooletuks jääda. Hääletamine on avalik, välja arvatud käesoleva töökorra punkti 2.1. sätestatud juhul.
6.5. Seaduses ettenähtud juhul taandab komisjoni liige ennast päevakorrapunkti arutelult ning otsuse tegemiseks vajalik kvoorum on selle võrra väiksem.
7. Komisjoni koosoleku korraldamine elektrooniliselt või teabevahetuse kaudu
7.1. Komisjoni koosoleku võib korraldada elektrooniliselt või kaalukate põhjuste olemasolul koosoleku kokkukutsuja otsusel teabevahetuse (e-kirja, SMSi, telefonikõne vms) kaudu.
7.2. Komisjoni elektroonilised koosolekud võivad toimuda osaliselt või täielikult elektrooniliste vahendite abil ilma komisjoni liikme koosolekul füüsiliselt kohal olemata, reaalajas toimuva kahesuunalise side abil või muul sellesarnasel elektroonilisel viisil, mis võimaldab komisjoni liikmel koosolekut jälgida ja sõna võtta ning otsuste vastuvõtmisel hääletada.
7.3. Komisjoni liikme soovil võimaldatakse talle koosolekul osalemine elektrooniliselt. Elektroonilisest koosolekust etteteatamisel arvestatakse piisava ajavaruga.
7.4. Riigi valimisteenistus loob võimaluse elektroonilisel koosolekul osalemise soovist teada andnud isikutele koosolekut jälgida.
8. Komisjoni otsustusvõimelisus
8.1. Komisjon on otsustusvõimeline, kui selle koosolekust võtab osa vähemalt neli komisjoni liiget.
8.2. Kui komisjoni põhiliige ei saa komisjoni koosolekust osa võtta, asendab teda asendusliige, kellel on kõik põhiliikme õigused ja kohustused, välja arvatud esimehe või aseesimehe õigused ja kohustused.
9. Komisjoni otsus
9.1. Komisjoni pädevuses oleva küsimuse lahendamiseks võtab komisjon vastu otsuse.
9.2. Komisjoni otsuses märgitakse pealkiri, allakirjutamise kuupäev ja järjekorranumber. Komisjoni otsuste nummerdamist alustatakse komisjoni uue koosseisu esimesest otsusest.
9.3. Komisjoni otsusele kirjutab alla komisjoni esimees.
9.4. Komisjoni otsus jõustub allakirjutamisel.
9.5. Komisjoni otsus avalikustatakse.
10. Komisjoni koosoleku protokoll
10.1. Komisjoni koosolek protokollitakse. Protokolli kantakse:
10.1.1. koosoleku järjekorranumber;
10.1.2. koosoleku aeg ja koht;
10.1.3. koosoleku juhataja, protokollija ja koosolekust osa võtnud komisjoni liikmete nimed;
10.1.4. koosolekule kutsutud ja koosolekust osa võtnud isikute nimed viitega, millise päevakorrapunkti arutelul osalesid;
10.1.5. koosolekul toimunud arutelu käik;
10.1.6. tehtud otsustused ja hääletamistulemused;
10.1.7. komisjoni liikme eriarvamus.
10.2. Protokollide nummerdamist alustatakse komisjoni uue koosseisu esimesest koosolekust.
10.3. Protokoll koostatakse kolme tööpäeva jooksul pärast koosoleku toimumist.
10.4. Protokollile kirjutavad alla koosoleku juhataja ja protokollija. Protokoll avalikustatakse valimiste veebilehel.
11. Komisjoni liikmete tasustamine
11.1. Komisjoni liige saab tasu koosolekust osavõtmise ja komisjoni muude ülesannete täitmise eest Riigikogu valimise seaduse § 12 lõikes 8 sätestatud määras. Komisjoni liikmele hüvitatakse tööga seotud kulutused kulu tõendavate dokumentide alusel. Tasu makstakse mitte harvem kui kord kvartalis.
[muudetud 25.10.2024 otsusega nr 24]
11.2. Arvestust komisjoni liikmete tööaja kohta peab riigi valimisteenistus. Riigi valimisteenistuse juht kooskõlastab komisjoni liikmele makstava tasu suuruse komisjoni esimehega.
11.3. Komisjoni liikme lähetamise korral otsustab komisjon lähetusperioodi, lähetuse koha ning lähetuskulude ja päevaraha (sh vajadusel avansi) suuruse. Lähetuse järel esitab komisjoni liige lähetuskulusid tõendavad dokumendid riigi valimisteenistuse juhile. Lähetuskulud hüvitatakse ja päevaraha makstakse valimiste ettevalmistamise ja korraldamise eelarvest, lähtudes Vabariigi Valitsuse kehtestatud ametniku teenistuslähetusse saatmise korrast ja Riigikogu Kantselei teenistujate töö- ja teenistuslähetuse vormistamise korrast.