Valimised.ee pealeht

Print

Värske valijate nimekirja info jõudis e-hääletamise süsteemi viibega

27.02.2023

Rahvastikuregistrist valimiste infosüsteemi saadetud muudatused valijate nimekirjas ei jõudnud e-hääletamise alguseks e-hääletamise süsteemi. Seetõttu kuvas valijarakendus 63 valijal vana valimisringkonna. Praeguseks on muudatused süsteemi sisse viidud ja info uuendatud.

Rahvastikuregister saadab jooksvalt valimiste infosüsteemi valijate nimekirja muudatusi. Viimase nädala jooksul tehtud uuendused ei jõudnud e-hääletamise alguseks valimiste infosüsteemist e-hääletamise süsteemi. See puudutas umbes 7500 muudatust rahvastikuregistris – sealhulgas elukohaandmed, nime muutmised ja vanusega seotud valimisõiguse andmed. Neist valijaist jõudis ennelõunal e-hääletada 63 inimest. Valimisjaoskonnas hääletamist tõrge ei puudutanud, sest jaoskonnad saavad valijate nimekirja otse valimiste infosüsteemist, kus on värske info olemas.

Kõik vanas ringkonnas hääletanud valijad saavad eesti.ee kaudu riigi valimisteenistuselt personaalse teavituse, kus neil palutakse uuesti hääletada. E-hääletamine kestab laupäeva, 4. märtsi kella kaheksani õhtul. Valija saab e-hääletada nii palju kordi kui ta soovib – lugemisele läheb kõige viimasena antud hääl. Samuti on võimalik anda hääl valimisjaoskonnas. Sellisel juhul jääb kehtima paberil antud hääl ja rohkem e-hääletada ei ole võimalik. Valimisjaoskonnad on avatud kuni pühapäeva õhtuni kell 20.

Mõjutatud olid vaid need elukohamuudatused, mis tehti kuni 30 päeva enne valimispäeva ehk hiljemalt 3. veebruaril. Siis koostab siseministeerium valijate nimekirja ja hilisemaid muudatusi elukohaandmetest enam valimistel ei arvestata. Kui valijal pole rahvastikuregistris üldse elukohaandmeid, saab ta end seal veel arvele võtta ja sel juhul kantakse ta jooksvalt valijate nimekirja.